ЄВРОСЕМ – експерт в боротьбі з вовчком соняшниковим

Проблема вовчка соняшникового (Orobanche сumana) попри постійну боротьбу з ним має міжнародний масштаб. Паразит вовчок соняшниковий впевнено поширюється по всьому світу, в тому числі і в Україні. Підраховано, що близько 16 млн гектарів посівів соняшника щороку уражається вовчком. Особливостями розмноження і поширення рослини вовчок соняшниковий в Європі займається Інститут Рільництва та Овочівництва NS Seme. Компанія Євросем – єдиний офіційний партнер Інституту Рільництва та Овочівництва в Україні по вивченню паразитичної рослини і способів боротьби з ним.

20 вересня 2018 року між компанією Євросем та NS Seme було укладено меморандум про співпрацю в сфері дослідження нових рас вовчка і випробування нових гібридів соняшника до місцевих рас паразиту.

Окремий науковий підрозділ «Поле Знань» компанії Євросем проводить дослідження у наступних напрямках:

  • Вивчення географічно – расової належності та різноманітності популяції вовчку в Україні;
  • Визначення різновидів та популяцій рослин роду Helianthus, що є донорами генів стійкості до локальних рас вовчка на 5 полігонах, по 300 донорів стійкості на кожному;
  • Дослідження методів та шляхів розповсюдження насіння вовчка;
  • Пошук методів боротьби та стримування розповсюдження паразита по території України;
  • Лабораторні та тепличні дослідження фахівцями Поля Знань, вивчення стимуляторів пророщування та маркерів стійкості.

Для подолання цієї проблеми компанія вже активно працює в наступних напрямках:

  • Селекція гібридів соняшника, стійких до нових рас вовчка:

– Спільна програма з Інститутом рільництва та овочівництва НС Семе (Нові Сад) з тестуванням ліній – донорів стійкості до нових місцевих, високовірулентних рас вовчка.
– Щорічне тестування нових гібридів соняшника на стійкість до нових рас вовчка, що має широке поширення в Україні.

  • Розробляємо та популяризуємо методи боротьби з вовчком: безкоштовна освітня програма про характерні особливості паразитичної рослини вовчок, шляхи її поширення, інструменти стримування і боротьби з нею.
  • У боротьбі з вовчоком соняшниковим компанія Євросем пропонує 2 гібриди – це АВАЛОН 7+, ТОР 7+ СУМО, СТАРК 7+ СУМО та ОРТУС 7+ СУМО, які мають безпрецедентну стійкість до цього паразита, перевірену в усіх регіонах України, що страждають від цієї проблеми. Окрім цього – ці два гібриди мають високу стійкість до посухи та потужний потенціал врожайності на рівні понад 50ц/га.

У багатьох країнах світу вирощуються стратегічно важливі сільськогосподарські культури, такі як, наприклад, соняшник. Але його посіви і таких культур, як тютюн, конюшина, коноплі, томати, часто вражає вовчок. Ця рослина-паразит має блідо-буре забарвлення стебла і лускате листя, яке через відсутність хлорофілу ніколи не буває зеленим. У верхній частині стебла розташовуються численні квіти. Нижня його частина розширюється і приростає до коріння рослини-господаря. Одна рослина може продукувати до 500 тис. дрібних насінин, які легко переносяться вітром, сільськогосподарськими машинами. Боротися з нею вкрай складно.

Цикл розвитку паразита

Вовчок – трав’яниста, безхлорофільна рослина родини заразихових. Є одно- і багаторічні біологічні форми.

Коріння вовчка (гаусторії) мають вигляд коротких м’ясистих волокон.

Стебла виростають в середньому до 50-80 см.

Квітки, зрощені попарно у вигляді волоті, запилюються комахами. Можливо самозапилення.

Плід – коробочка багатосім’яна.

Насіння бурого кольору має округлу або довгасту форму, зберігає життєздатність до 20 років.

Розмноження паразита

Розмноження вовчка відбувається за допомогою насіння, яке проростає на поверхні грунту при температурі близько +20° С, як тільки з’являються рослини-провокатори (кукурудза, льон, салат, буряк та ін.), і має вигляд нитевидного проростка. Якщо на шляху його зростання зустрічається рослина-господар, проросток моментально присмоктується до нього, щоб витягати з нього поживні речовини. Завдяки цьому він починає товщати.

Незабаром з потовщення виходить стебло паразита, на якому розпускаються квіти. Вовчок поглинає воду і мінеральні компоненти і виділяє в кореневу систему господаря продукти обміну. Що стосується соняшнику, то він починає сильно відставати в розвитку і зростанні, його врожайність різко знижується. На одному корені соняшнику може оселитися до 200 пагонів паразита. Небезпека вовчка полягає в тому, що він призводить до загибелі рослини, на якій оселяється.

Симптоми зараження

1. Листя культурної рослини починає втрачати тургор, жовтіти і обвисати.

2. На коренях спостерігаються білувато-жовті пагони вовчка.

Еволюція вовчка

Відомо більше 120 видів вовчка. Він поширений по всьому світу, паразитуючи як на культурних, так і на дикорослих рослинах. Особливо від нього страждають фермери в тих країнах, що обробляють соняшник. Постійна мінливість вовчка через перехресне запилення призводить до появи нових рас, стійких до вироблених заходів боротьби з ним.

Вперше про паразит заговорили в кінці XIX століття, визначивши расу «А». Через чверть століття була виявлена ​​раса «В», потім в 1960 році з’явилася раса «С», а в 1990 році було виявлено відразу дві раси «D» і «Е». Але найбільш агресивними були визнані раси «G» і «Н», виявлені на території таких країн, як Румунія, Туреччина та Іспанія.

Щороку з’являються нові раси паразита, тому селекціонерам доводиться щорічно виводити генетично стійкі сорти соняшнику. Прикріпившись до кореня генетично стійкого гібрида, вовчок втрачає здатність утворювати бруньку і припиняє свій розвиток.

Основні методи боротьби

– Збільшення глибини обробітку грунту (понад 20 см).

– Грамотне ведення сівозміни з 8-9-річним циклом повернення соняшнику на місце культивування.

– Застосування гібридних сортів, стійких до згубного впливу паразита.